CMS Home Parents Newcomers Schools Volunteers and Partners Media Room Jobs


West Mecklenburg
High School
7400 Tuckaseegee Road
Charlotte, NC 28214
Courier #: 579
P: 980-343-6080  |  F: 980-343-6079 
Principal: Casey Jones
LC: West Learning Community - West Mecklenburg
Bell Schedule: 7:15 AM - 2:15 PM
Grades: 9-12
Email School
Show School Information
Our Faculty & Staff 
Administrative Staff
 
Jones, Casey
Principal, Senior High
 
Brown, Brigitte
Assistant Principal, Sr High 1
Administration
 
Smith, Melanee
Assistant Principal, Sr High 1
Administration
 
York, Marvin
Assistant Principal, Sr High 1
Administration
 
Williams, Dimetria williams
Dean Of Students
Administration
 
Cohens, Clinton
Secretary, Senior Administrati
 
Browne, Kecia
Secretary
 
Carter, Joyce
Secretary
 
Fernander, Constance
Secretary
 
Royster, Gelena
Secretary
Teachers
 
al-Uqdah, Waheebah
Teacher, CTE Family & Consumer
CTE Department
 
Avinger, Antoine
Teacher, Math - 9Th Grade Only
Math Department
 
Bechtold, Megan
Teacher, 7-12 Art
Fine Arts Department, Art Club
 
Bennett, Natalie
Teacher, 9-12 Science
 
Benson, Samii
Teacher, CTE Family & Consumer
CTE Department, Fashion Club
 
Bland, Aletha
Teacher, CTE Business Educatio
CTE Department, FBLA
 
Broadie, Brian
Teacher, CTE Business Educatio
CTE Department
 
Burgess, Noriko
Teacher, CTE FAMCS&CulArt
CTE Department, FCCLA
 
Caldwell, Jeffrey
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Caluian, Cristina
Teacher, French
 
Campbell, Ylvonnia
Teacher, CTE Business Educatio
CTE Department, NTHS
 
Carpino, Michael
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
Connelly, Davina
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Couch, Teresa
Teacher, Social Studies
Social Studies Department, ODP
 
Cureton, Angela
Teacher, EC General Curriculum
 
Cutter, Wanda
Teacher, CTE Cosmetology
 
Dailey, Jinko
Teacher, Other Foreign Languag
World Language Department, Japanese Club
 
Dixon, Kristina
Teacher, Biology
Science Department, National Honor Society
 
Dover, Blair
Teacher, Social Studies
Social Studies Department, Student Government
 
Fahad, Alexander
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Ford, Stephen
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Forgay, Leiasierra
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Forst, Tracy
Teacher, 9-12 English
English Department, AVID
 
Gadsden, Odessia
Teacher, CTE FAMCS&CulArt
CTE Department
 
Gaitan, Isabel
Teacher, Spanish
 
Gander, Jeremy gander
Teacher, 7-12 Art
Art Club, Fine Arts Department
 
Gardner, Eliza
Teacher, Bilingual / ESL
 
Goodman, Nichole
Teacher, Biology
Science Department
 
Hammett, Shawne
Teacher, 9-12 Math
Math Department, ODP
 
Hartlieb, Ann
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Hause, William
Teacher, Social Studies
Social Studies Department, Chess Club
 
Hayes, Aaron
Teacher, Social Studies
 
Henderson, Terry
Teacher, French
 
Herman, Christopher
Teacher, CTE Technology Educat
CTE Department, Anime Club
 
Herman, Mallory
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Higgins, Marcia
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Houston, Latasha
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Howard, Marion
Teacher, CTE Marketing
CTE Department, DECA
 
Hughes, Byron
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Huntley, Heidi
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Jones, Tory
Teacher, Social Studies
 
Jones, Zachary
Teacher, Social Studies
 
Karazsia, Kristen
Teacher, 9-12 English
AVID, English Department
 
Kinchen, Clifford
Teacher, ROTC
AFJROTC NC-053
 
Kinman, Jonathan
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Lackey, Cassandra
Teacher, Social Studies
 
Lackey, Shalana
Teacher, EC Spec Behav Spt-SC
EC Department
 
Lawing, Brian
Teacher, 9-12 Math
Math Department, CYC
 
Lawrence, Ronald
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Lehman, Christopher
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Leichner, Rob
Teacher, 9-12 Math
Math Department, Rugby Club
 
Lockett, Ebone
Teacher, 9-12 English
 
Lott, Christian
Teacher, Math - 9Th Grade Only
Math Department
 
Lowe, Glenn
Teacher, 9-12 English
English Department, Debate Team
 
Macek, Catherine
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Mack, Miyoshi
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Mannon, Brett
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Mathis, Carla
Teacher, 9-12 English
 
Mauro, Frank
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
May, Grisell
Teacher, Spanish
World Language Department
 
Mayernik, Andrew
Teacher, Bilingual / ESL
 
McKeag, Erin
Teacher, German
World Language Department, German Club
 
McLeod, William
Teacher, 7-12 Band
Fine Arts Department, BOPH Marching Band
 
Mebane, Anastasia
Teacher, 9-12 English
 
Miller, Calvin
Teacher, Social Studies
AVID, Social Studies Department
 
Milton, Arlean
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Mitchell, Angela
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Moore, Christophe
Teacher, Math - 9Th Grade Only
Math Department
 
Moore, Derrick
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Overton, Curtis
Teacher, CTE Technology Educat
 
Potts, Darrell
Teacher, History
Social Studies Department, Student Government
 
Ramsey, Sandra
Teacher, 9-12 Science
Science Department
 
Razor, Juanita
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Reynolds, Tammy
Teacher, CTE Marketing
CTE Department, AVID, DECA
 
Riddle, Wesley
Teacher, EC Spec Behav Spt-SC
EC Department
 
Robbins, Shameequr
Teacher, CTE Business Educatio
 
Rogers, Christopher
Teacher, ROTC
 
Ross, Erika
Teacher, Social Studies
 
Ross, Mia
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Ruthenberg, Robert
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
Santos, Francine
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Santos, Leroy
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Saunders, Kevin
Teacher, ROTC
AFJROTC NC-053
 
Schotten, Christopher
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Sease, Sharon
Teacher, EC General Curriculum
EC Department
 
Shah, Milly
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Sheffler, Christine
Teacher, 9-12 Science
Science Department, National Honor Society
 
Shepard, Richard
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Simmons, Lauren
Teacher, 9-12 English
 
Smith, Lindsey
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
Strahan, Thomas
Teacher, Physical Education
 
Thompson, Deron
Teacher, Spanish
 
Thrower, Royce
Teacher, 9-12 Math
Math Department
 
Tufano, Michelle
Teacher, 9-12 English
English Department, Wake Up!
 
Warren, Carrie
Teacher, CTE Health Occupation
CTE Department, HOSA
 
Watson, Evelyn
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Weaver, Kelley
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
Willis, Sonyanette
Teacher, Social Studies
Social Studies Department
 
Willoughby, Samuel
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Wilson, Brooke
Teacher, 9-12 English
English Department
 
Wisseh, Ruth
Teacher, 9-12 English
 
Wright, Rhonda
Teacher, 9-12 Math
 
Wynn, Adrienne
Teacher, Math - 9Th Grade Only
Math Department, Pep Club, Modeling Club
 
Yewcic, Ashley
Teacher, Physical Education
Health & PE Department
 
Yewcic, John
Teacher, Physical Education
Athletics, Health & PE Department
 
Yoruk, Yilmaz
Teacher, 9-12 English
English Department, Rugby Club
 
Young, Rajdeep
Teacher, Physics
Science Department
Support Staff
 
Ardis, Melissa
Media Specialist (School)
Media Center, PTSA
 
Bell, Myron
Associate, Lead Security
 
Benson, Tonya
Analyst, Data
 
Blackburn, William
Assistant, EC
 
Cathey, Grady
Counselor, Senior High
Guidance/Counseling Department
 
Collins, Lasonja
Tutor, Title I
 
Crank, Stephanie
Tutor, Title I
 
Dennis, Lakiesha
Counselor, Senior High
 
Doggett, Sara
Facilitator, Math
Administration, Freshman Academy
 
Gregory, Lawon
Security Associate
 
Hankins, Falisa
Facilitator, High School Acade
 
Harris, Wayne
Assistant, EC
 
Hester, Daquita
Facilitator, Math
 
Ingram, Carol
Assistant, EC
 
Johnson, Loretta
Treasurer, High School
 
Johnson, Thomas
Security Associate
 
Kelly, Houston
Facilitator, Technology
 
McMillan, Audrey
Assistant, EC
 
McNeil, Genevieve
Monitor, Security
 
Nero, Veronica
Registrar, High School
 
Pendergrass, Natascha
Coord, CTE Car Dev
CTE Department, Career Development
 
Price, Takeshia
Assistant, EC
 
Raynor, Marquitta
Facilitator, Hs Instructional/
 
Revalee, Lisa
Counselor, Senior High
 
Rivera, Lisa
Counselor, Senior High
 
Robinson, Wanda
Coor, CTE HS Inst
 
Sherrod, Jacqueline
Assistant, EC
 
Smith, Lula
Assistant, EC
 
Smith, Van
Technician, Behavior Modificat
 
Smoot, Corey
Counselor, Senior High
 
Spencer, Dana
Technician, T1 Behavior Mod
 
Stinson, Carol
Assistant, EC Job Coach
 
Thomas, Sonya
Social Worker
 
Veal, James
Technician, T1 Behavior Mod
 
Wheeler, Dawn
Assistant, EC
 
Wise, Mindra
Facilitator, Technology
 
Wooten, Ladontae
Assistant, Distance Learning
Cafeteria Staff
 
Brockner, Graham
Manager, Cafeteria II
 
Carson, Darlina
Cafeteria Worker
 
Castillo, Maria
Cafeteria Worker
 
Davenport, Mamie
Cafeteria Worker
 
Fuentes, Ana
Cafeteria Worker
 
Gutierrez, Lucia
Cafeteria Worker
 
Haggins, Gloria
Cafeteria Worker, Senior-6hrs
 
Mason, Roslyn
Cafeteria Worker
 
Moore, Annette
Cafeteria Worker
 
Moore, Clementine
Cafeteria Worker
 
Pauling, Joann
Cafeteria Worker
 
Steele, Sabrina
Cafeteria Worker
Custodial Staff
 
Craig, Thomasina
Custodian, Head III
 
Davis, Willie
Custodian
 
Hodges, John
Custodian
 
Lilly, Lilly
Custodian
 
Melton, Kevin j
Custodian
 
Peoples, Doris
Custodian
 
Washington, Curtis
Custodian
 
Zephir, Stephanie
Custodian
 
Zuluaga, Shevia
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety