CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments

Selwyn
Elementary School
2840 Colony Road
Charlotte, NC 28211
Courier #: 522
P: 980-343-5835  |  F: 980-343-5864 
Principal: Shane F. Lis
LC: Central Learning Community
Bell Schedule: 7:45 AM - 2:45 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff

​​​

Administrative Staff
 
Lis, Shane
Principal, Elementary
 
Harris, Sharone
Assistant Principal, Elementar
 
Wadsworth, Melissa
Secretary, Senior Administrati
 
Atkinson, Gigi
Secretary
 
Goodson, Amy
Secretary
Teachers
 
Abbate, Marcy
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Allen, Traci
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Biggs, Hannah
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Black, Erin
Teacher, K-6
 
Brownlow, Grey
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Burleson, Elizabeth
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Chalfant, Erin
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Chorneau, Kristen
Teacher, Elementary Art
Special Area Team
 
Clark, Bernice
Teacher, Exceptional Children
A-Team
 
Council, Jody
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Davis, Ranisha
Teacher, Exceptional Children
A-Team
 
Dawkins, Dequarius
Teacher, Elementary Physical E
Special Area Team
 
Demmitt, Caroline
Teacher, Kindergarten Only
 
Derrick, Jessica
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Dillard, Ladonne
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Draper, Mary
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Eley, Kimberly
Teacher, Exceptional Children
A-Team
 
Garber, Pamela
Teacher, AIG
TD Team
 
Gardepe, Katelyn
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Gordon, Katrina
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Gough, Thomas
Teacher, Exceptional Children
EC Team
 
Headd, Tanya
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Kellam, Gwyn
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Kilgo, Nikia
Teacher, Elementary Physical E
Special Area Team
 
Kuykendall, Katherine
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Lin, Jonathan
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Lockwood, Meredith
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Mac, Nardish
Teacher, AIG
TD Team
 
MacWhinnie, Lauren
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
McDonald, Kristen
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Mills, Stephanie
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Mitchell-Harris, Virginia
Teacher, Elementary General Mu
Special Area Team
 
Monaco, Jennifer
Teacher, Exceptional Children
EC Team
 
Muth, Rebecca
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Pasour, Jennifer
Teacher, Elementary General Mu
Special Area Team
 
Patton, Katie
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Reeves, Lisa
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Richardson, Donald
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Roberts, Mary
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Rosenblatt, Melissa
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Schmidt, Leslie
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Shaw, Mary howard
Teacher, Elementary Reading
 
Shockley, Lecia
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Smyth, Ashley
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Swing, Karen
Teacher, Elementary Art
Special Area Team
 
Tan, Jill
Teacher, Bilingual / English a
 
Thayer, Carmela
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Valois, Suzanne
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Vande Weghe, Julie
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Vruwink, Lara
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Williams, Martha
Teacher, K-6
Third Grade Team
Support Staff
 
Ashendorf, Erin
Assistant, Teacher K-3
 
Baer, Jennifer
Counselor, Elementary
Counselor, Grades 1,3 & 5
 
Bailey, Susan
Media Specialist (School)
Special Area Team
 
Beaufort, Kanesha
Associate, ASEP
 
Beaver, Michele
Assistant, Exceptional Childre
 
Boular, Nicole
Associate, ASEP
 
Brewer, Daisy
Assistant, ASEP
 
Cornick, Ann
Assistant, Teacher K-3
 
Dennis, Wendy
Assistant, Exceptional Childre
A-Team
 
Hager, Carolyn g
Assistant, Teacher K-3
 
McLean, Laura
Assistant, Teacher K-3
 
Miller, Cristine
Assistant, Lunch Room
 
Parsons, Chesley
Assistant, Teacher K-3
 
Primm, Jenny
Assistant, Teacher K-3
Technology Coordinator, Special Area Team
 
Richardson, Emily
Speech/Language Pathologist
EC Team
 
Robinson, Gwendolyn
Assistant, Exceptional Childre
A-Team
 
Robinson, Marilyn
Associate, ASEP
 
Rorie, Djuna
Assistant, Teacher K-3
 
Sachee, Sally
Associate, ASEP
 
Sessler, Rebecca
Assistant, Teacher K-3
 
Shepperd, Jacqueline
Coordinator, Site ASEP
 
Shuford, Leigh
Assistant, Teacher K-3
 
Thompson, Kamacia
Assistant, Teacher K-3
 
Vulgamore, Michelle
Facilitator, Elementary Litera
 
Ware, Stephen
Assistant, Exceptional Childre
EC Team
 
Webster, Jessica
Counselor, Elementary
Counselor, Grades K, 2 & 4
 
Wichman, Amy
Psychologist, School
 
Worley, Amelia
Assistant, Exceptional Childre
A-Team
Cafeteria Staff
 
Ametoglo, Djatougbe
Cafeteria Worker, Part Time
 
Beverly, Amy
Manager, Cafeteria I
 
Degaga, Alemnesh
Cafeteria Worker, Part Time
 
Wallace, Wanda
Cafeteria Worker
Custodial Staff
 
Jones, Willie
Custodian
 
Rojas, Manuel
Custodian, Head I
 
Vargas, Carlos
Custodian

Additional Staff


School Nurse: Cassi King

​Part Time Speech Teacher:  Deborah Davidson

Part Time ESL Teacher:  Jill Tan


Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety