CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


Click here to Report Bullying Anonymously

7260 Highland Creek Parkway
Charlotte, NC 28269
Courier #: 518
P: 980-344-3410  |  F: 980-343-1835 
Principal: Leah Davis
LC: North Learning Community
Bell Schedule: 9:15 AM - 4:15 PM
Grades: 6-8
Email School
Show School Information
Athletics

Ridge Road Booster Club is hosting it's inaugural Raven Run 5K! This is to support our

Athletics Department and also a great community event to kick of the school year

We want to see all our Ravens and their families flying high (running fast)! 

http://jonesracingcompany.com/raven-run/


Monday May 14th will be the spring sports banquet for all spring sports at 6:00 PM in the gym. 
  • If you are interested in purchasing insurance, read about it HERE

  • If you want to pay online for sports participation go H​ERE​

  • To help with concessions for winter sports, click HERE









​​Fall Sports

 


​​Spring Sports

 


Winter Sports

 


​​​​​​​​​​​School Store: http://bit.ly/RRMSstore

 Northern League Schools​

Bailey
Bradley  
Coulwood
JM Alexander
JM Alexander
Ranson
Ridge Road

OUR SPONSORS​








​​​


Athletic Director: arthurj.malorzo@cms.k12.nc.us 

 All students interested in trying out for a sport must have a current physical on file as well as the

completed sports packet. If your child is interested in trying out for a sport please click the sports

packet below. The completed packet should be turned into the Athletic Director, Art Malorzo


Click below to download and print the required sport pack​et​

RRMS FOOTBALL PACKET (GREEN)  

RRMS ALL SPORTS PACKET (BLUE)

  • Booster club and Sponsorship forms will be uploaded ASAP

2017-2018 Girls' Basketball Team

Londyn Sewer

Jada Farmer

Jada Creech

Nykerah Engle

Kaniya Clark

Zenia Nicks

Enchantis Guiten

Kennedy Scott

Amiya Jones

Sadiya Brown


2017-2018 Softball Team


Tiarah Smith - 8th 

Makaila Coram - 7th 

Kinsey Douglas - 8th 

Aaria Sola -7 th 

Jadelice Benitez - 7th 

Alexah Jefferson - 8th 

Mackenzie Bowie - 8th 

Lindsey Refsnieder - 7th 

Makayla Cash - 8th 

Peyton Markgrof - 8th 

Lauren Mork - 8th 

Emma Leon - 7th 



2017-2018 Boys' Basketball​ Team


Curry Jaylen
Smith Jeremiah
Stewart Jason
Bryant Malcolm
Mitchell Mychael
Ross Kaden
Wais Jacob
Concepcion Kevin
Mckenzie Xavier
Richardson Khyrin
Coles Maxwell
Vauls Kenneth
Schuh Mason




2017-2018 Cheerleading Squad


#5: CAMERON BLOUNT 
#7: RAVEN BROWN 
#8:ZAIRE BRYANT 
#9: JASMINE BUTLER
#12: kENYA CEZAR 
#13: KAMAYA CHARLES
#20: KINSEY DOUGLAS 
#22: BRIASHA FREEMAN
#23: ALYSSA GRIFFIN
#30: MADISON MADDOX
#34: MELANIE NUNEZ
#36: JASMINE POPE
#42: RANAJAE TEMPLETON 
#43: DONEYZIA TILLMAN


2017-2018 Girls' Volleyball Team

7th Grade

Ava Humphries

Londyn Sewer

Anais Delgado

Mya Anderson

Haylee Bell

Destiny Ellington

 

8th Grade

Talia Hainsworth

Tori Carr

Adamaris Delgado

Jaden Wheaton

Amelia Boys

Czana Doctor

Ryan Putman


2017-2018 Football Team


Michael Stanley 

Johnaton Jenkins

Kevin Concepcion 

Anthony Wall

Jerimiah Nathan 

Brian Lyncock

Elizah Williams 

Marcus Mouney

Fred (

 Anthony Alcanter

Johnta Robinson 

Joshua Covington

Corey Krump 

Jorge Paz

Miles Chambers

Norell Mays

Jalen Swindell

Mason Schuh

Jerimiah Smith

Darren Jones

Tristen McCrimmon

Makai Colkma

Maliki Carter

Cameron Brandon

Jaylen McGregor

Zaylan Phillips

Titus Cunningham

Kenneth Clark

Travail Rae

Dwayne Cockerhan

Nicolas Barrett


2017-2018 Golf Team


​Aiden Bird

Michael Gilbert

Brooks Tarnowski

Jai'yden Burwell

Gwen Tripp

Mason Gibbs

Vidhur Jagadeesh

Sam Johnson


​​

2017-2018 Boys' Track Team

​Joshua Covington
Kenneth Vauls
jarrell guy
Karim Greer
Azijah Henry
Tristen McCrimmon
shamaur gordon
Billy stallings
Armani Brown
Makai Bleu Coleman
Johnathan Jenkins
Joseph Fluellen
Elijah Williams
Nigel Harmon
Malachi Grier
Julian Rice
Gabriel Orina
Frank Paulino
Titus Cunningham
Kevin Concepcion
Andre Jones
Solomon Dillahunt
Keran Dontsop
Mychael Mitchell
Christian Wheeler
Keegan Jones
Jacob Mitchell
Michael Stanley
Miles Chambers
Malakia Carter

​​

2017-2018 Girls' Track Team

​1.Kenya Ahern
2.Mya Anderson
3.Monica Arias
4.Jadelice Benitez-Cosme
5.Yasmeen Blue
6.Keeley Cornett
7.Khalia Corry
8.Rei-Ann Dean
9.Nalia Deflorimonte
10.Czana Doctor
11.Analya Dolo
12.Kinsey Douglas
13.Destynee Ellington
14.Jordane Fleming
15.Taylor Graham
16.Destiny Harbison
17.Maleah Holland
18.Sariah Jones
19.Elyse Lawrence
20.Madison Maddox
21.Tiara McFadden
22.Niayla Reynolds
23.Chole Rollins
24.Maysa Sanoubane
25.Serenity Smith
26.Sydney Spellman
27.Nylah Thom
28.Fatoumata Traore
29.Micah Watts
30.Joy Wells

2017-2018 Baseball Team

​John Jay Smith
Dante Harbison
Marcus Mauney
Peyton Spencer
Amiri Braziel
Jerelle Swint
Casey Crawford
Lukas Boucher
Marquis Rogers
Brooks Tarnowski
Sam Johnson
Sean Goldenberg
JP Howard

2017-2018 Boys' Soccer Team​

​7th Grade: Angel Martinez Carlo Ponce Jalen Thompson Aiden Bird Mason Phounsavath
Kwame Nyanor Kevin Lozada Andrew Garcia Lucas Ramirez

​8th Grade: Ibrahim Sherrif Aiden Palmer Esdras Perez Ryan Horton Matthew Vue Nick Torres Ben Aguallo


​​​2017-2018 Girls' Soccer Team

​Rhiannon Neese
Sofia Gleason
Megan Biang
Maggie Fuller
Patricia Rizzo
Danielle Hillocks
Ella Alvarado
Alana Hunt
Julie Brissie
Emery Moncreif
Dakota Knisley
Alyssa Young
Sophia Lemon
Morgan Cayea



​2017-2018 Cross Country Team

JakareThompson11Grade 6
DevinCooper11Grade 6
WarrenStukes12Grade 6
DevinCooper11Grade 6
Za'MariHerbert11Grade 6
Za'MariHerbert11Grade 6
AidanLynch
PiersonHills12Grade 7
JusticeJohnson12Grade 7
SeanBittle12Grade 7
AndreJones12Grade 7
AlexTanner12Grade 7
SantiagoMendoza12Grade 7
MalcolmBarber13Grade 8
QuintonBaird13Grade 8
JacobMitchell13Grade 8
CameronParson13Grade 8
FatoubintouGaye11Grade 6
ElizabethBramell11Grade 6
MakaylaVines11Grade 6
HaylieTufts11

Grade 6

DestinyDavis12Grade 7
MakiyahSlaughter12Grade 7
DestinyDavis12Grade 7
JoyWells12Grade 7




CLICK ON THE SPORT TO SEE THE FULL SCHEDULE

Sport

​Season

​​Coach

Baseball

Spring​

​Mr. Wernecke

Basketball - Boys'

​Winter

Mr. Womack

Basketball - Girls'​​​​

​Winter

Mr. Wernecke​

Cheerleading

​Fall

Charzette Brown

​Cheerleading

​Winter​

Jaime Lewis

Football

Fall

Jermaine Smith

Golf​

​Fall

​Mr. Karaszewski

Soccer - Boys'

​Spring

​Mr. Malorzo

​Soccer - Girls'​​

​Spring

​Ms. Cafero

Softball

​Fall

​Mr. Malorzo​

Track - Boys'

​Spring

​Mr. Betrand

Track - Girls'​​

​Spring

​Mrs. Leak

Volleyball​​

​Fall

​Mr. Wernecke

Cross Country

​Fall

​Jones/Leak





 

Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety