CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments

Phillip O. Berry
Academy of Technology
1430 Alleghany Street
Charlotte, NC 28208
Courier #: 496
P: 980-343-5992  |  F: 980-343-5994 
LC: West Learning Community
Bell Schedule: 7:15 AM - 2:15 PM
Grades: 9-12
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Kennedy, Terra
Principal, Senior High
 
Grimes, Tonya
Assistant Principal, Senior Hi
 
Hitt, Brian
Assistant Principal, Senior Hi
 
Turner, Michael
Assistant Principal, Senior Hi
 
Howard, Andrew
Dean of Students
 
Oden, Kimberly
Secretary, Senior Administrati
 
Alexander, Jeanette
Secretary
 
Rivera, Eduardo
Secretary
 
Silva, Rosa
Secretary
 
Williams, Sakeysha
Secretary
Teachers
 
Ames, Patrick
Teacher, 9-12 English
 
Ashley, Ateira
Teacher, 9-12 English
 
Barnes-Parkins, Tricia
Teacher, 9-12 English
 
Bender, Kimberly
Teacher, Exceptional Children
 
Bonner, Julia
Teacher, 9-12 English
 
Brandt, Justin
Teacher, Physical Education
Berry Athletics
 
Bravo, Alex
Teacher, Physical Education
 
Brinson, Lawrence
Teacher, Social Studies
 
Buchleiter, Jonathan
Teacher, Social Studies
 
Burgher, Jennifer
Teacher, 7-12 Art
 
Bush, Stacey
Teacher, 9-12 English
 
Carroll, Jillian
Teacher, 9-12 Science
 
Carter, Lori
Teacher, History
 
Clemons, Wayne
Teacher, CTE Computer Engineer
 
Cline, Joel p
Teacher, Exceptional Children
 
Codio, Teasia
Teacher, 9-12 Science
 
Collins-Small, Melanie
Teacher, 9-12 English
 
Conway, John
Teacher, Social Studies
 
Copeland, Sirena
Teacher, Biology
 
Craft, Sonya
Teacher, 9-12 Science
 
Cunningham, Ana
Teacher, 9-12 English
 
Del Buono, Amanda
Teacher, Physical Education
 
Desai, Rohit
Teacher, 9-12 Science
 
Downing, Melissa
Teacher, 9-12 English
 
Duncan, Michael
Teacher, 9-12 Science
 
Elam-Rice, Barbara
Teacher, Chemistry
 
Evans, Hannah
Teacher, Spanish
 
Frierson, Beth
Teacher, CTE Business Educatio
 
Getchell, Gregory
Teacher, Spanish
 
Gibson, Larry
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Grier, Valerie
Teacher, CTE Technology Educat
 
Guedes, Elena
Teacher, 9-12 Math
 
Guilfoyle, Timothy
Teacher, Biology
 
Hampton, Ashley
Teacher, Social Studies
 
Hargrave, Keith
Teacher, CTE Business Educatio
 
Hensley, Caroline
Teacher, 9-12 Science
 
Horgan, Michael
Teacher, Social Studies
 
Jackson, Shelleah
Teacher, Language Arts - 9Th G
 
Johnson, Angela
Teacher, CTE Health Occupation
 
Johnson, Beau
Teacher, History
 
Jones, Maurice
Teacher, Physical Education
 
Jones, Natalie
Teacher, Exceptional Children
 
Kaul, Amit
Teacher, CTE Business Educatio
 
Kennedy, Debbie
Teacher, History
 
Kincade, Nicole
Teacher, 9-12 Math
 
Kinsaka, Bianca
Teacher, 9-12 Science
 
Leeson, Billy
Teacher, Physical Education
 
Mack, Angela
Teacher, CTE Technology Educat
 
Mack, Brandon
Teacher, 9-12 Math
 
Mack, Janetta
Teacher, CTE Technology Educat
 
Malave, Eddy
Teacher, CTE Computer Engineer
 
McGinnis, Joshuah
Teacher, 9-12 English
 
Mckinney Smith, Chandra
Teacher, 9-12 Math
 
McKnight, Christopher
Teacher, CTE Business Educatio
Academy of Information Technology
 
McLemore, Dundra
Teacher, 9-12 English
 
Mullen, Jeffrey
Teacher, Physics
 
Murcia, Dora
Teacher, Spanish
 
Nomura-Halverson, Tiemi
Teacher, 9-12 English
 
Otto, Michele
Teacher, Bilingual / English a
 
Oxentine, Kirk
Teacher, Social Studies
 
Paradzinsky, Michael
Teacher, Social Studies
 
Patino, Giovanna
Teacher, Spanish
 
Pettinati, Coach pettinati
Teacher, Physical Education
 
Petty, Samantha
Teacher, CTE Health Occupation
 
Rahman, Maurice
Teacher, 9-12 English
 
Reitzel Rivera, Hannah
Teacher, CTE Health Occupation
 
Riley, Lee
Teacher, CTE Health Occupation
 
Robinson, Marvin
Teacher, 9-12 Math
 
Rocquemore, Dion
Teacher, Exceptional Children
 
Rogante, Fernando
Teacher, Spanish
 
Romano, Chase
Teacher, 9-12 Math
 
Shields, Bionca
Teacher, 9-12 Math
 
Sickles, Jane
Teacher, French
 
Simmons, Shemeka
Teacher, 9-12 Science
 
Simon, Eugene
Teacher, ROTC
 
Small, Lennard
Teacher, CTE Business Educatio
 
Suggs, Walter
Teacher, 7-12 Band
 
Taylor, Emily
Teacher, French
 
Thompson, Eric
Teacher, Strings/Orchestra
 
Thompson, William
Teacher, Social Studies
 
Tirado Bright, Maribel
Teacher, Spanish
 
Tubbs-Sullivan, Laquisha
Teacher, CTE 9-12 Math - PLTW
 
Wall, Natasha
Teacher, Social Studies - 9Th
 
Wertz, William
Teacher, 9-12 English
 
Wheeler, Matthew
Teacher, ROTC
 
Williams, Erika
Teacher, CTE Health Occupation
 
Williams, Kristen
Teacher, 9-12 Math
 
Williams, Travis
Teacher, 9-12 Science
 
Williams-Riles, Melissa
Teacher, 9-12 Math
 
Witherspoon, Travis
Teacher, CTE Drafting
 
Wynn, Adrienne
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Yakup Hafizoglu, Omur
Teacher, 9-12 Math
 
Zirkle, Jeff
Teacher, Social Studies
Support Staff
 
Bakcsics, Linda
Monitor, Security
 
Brown, Paula
Coordinator, Career Technical
 
Clark, Shannon
Counselor, Senior High
 
Davis, Bryan
Assistant, Exceptional Childre
 
Day Hicks, Diana
Associate, Security
 
Dixon, Latisha
Counselor, Senior High
 
Glover, Tamara
Coordinator, Career Technical
 
Horton, Lynette
Counselor, Senior High
 
Ingram, Shamelle
Counselor, Senior High
Student Services
 
Johnson, Milo
Assistant, Exceptional Childre
 
Morelli, Kathleen
Registrar, High School
 
Patel, Deepal
Coordinator, Career Technical
 
Perry, Nina
Assistant, Exceptional Childre
 
Reynolds, Arlean
Treasurer, High School
 
Royster, Brandi
Assistant, Exceptional Childre
 
Rusk, Steven
Facilitator, High School Instr
 
Shepherd, James
Assistant, Distance Learning
 
Ullah, Robyn
Facilitator, Technology
 
Waller, Charlene
Media Specialist (School)
 
Wells, Joshua
Associate, Security
Cafeteria Staff
 
Combs, Theresa
Cafeteria Worker
 
Cooley, Ann c.
Cafeteria Worker, Part Time
 
Crockett, Sheila
Cafeteria Worker, Part Time
 
Frederick, Mattie
Cafeteria Worker, Part Time
 
Henderson, Veronica
Cafeteria Worker
 
Johnson, Mary
Cafeteria Worker
 
Lopez, Angeles
Cafeteria Worker, Part Time
 
Martin, Margie
Cafeteria Worker, Part Time
 
Samano, Marisol
Cafeteria Worker, Part Time
 
Sheehan, Barbara
Manager, Cafeteria II
 
Strong, Carrie e.
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Caldwell, Rachel
Custodian
 
Floyd, Therez
Custodian
 
Haire, Ida c .
Custodian
 
Hopkins, Glenmore
Custodian
 
Moore, Clyde
Custodian
 
Nyagbona, Josephine y
Custodian
 
Randolph, Dewey
Custodian
 
Veloz, Kelly
Custodian, Head III
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety