CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


Click here to Report Bullying Anonymously
WarningCMSUPDATE Dec. 12, 2018: CMS Updated Make-Up Day InformationClick to Read Update
Mint Hill
Middle School
11501 Idlewild Road
Matthews, NC 28105
Courier #: 455
P: 980-343-5439  |  F: 980-343-5442 
Principal: Steve Drye
LC: Southeast
Bell Schedule: 8:15 AM - 3:15 PM
Grades: 6-8
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Drye, Steve
Principal, Middle School
 
Brown, Jamila
Assistant Principal, Middle Sc
6th Grade Administrator
 
Kelly, Mary
Assistant Principal, Middle Sc
8th Grade Administrator
 
Turnbull, Stuart
Dean of Students
7th Grade Administrator
 
Snell, Lisa
Secretary, Senior Administrati
 
Pratt, Sylvia
Secretary, Administrative
Student Registration
 
Cannon, Jenny
Secretary
 
Garbark, Katie
Secretary
 
Miller, Monica
Secretary
Teachers
 
Albright, Gina
Teacher, Middle Grades Math
7th Grade Teams
 
Baker, Donna
Teacher, Middle Grades Science
6th Grade Teams
 
Belous, Marina
Teacher, English Learner
 
Bender, Rebecca
Teacher, Exceptional Children
 
Blazer, Rod
Teacher, Middle Grades Social
7th Grade Teams
 
Bright, Brian
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Brown, Jeana
Teacher, Spanish
Elective Team
 
Davis, Trina
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Dellinger, Don
Teacher, Social Studies - 6Th
6th Grade Teams
 
Didonato, Allison
Teacher, Middle Grades Languag
8th Grade Teams
 
Dolce, Brandon
Teacher, CTE Business Educatio
Elective Team
 
Donahoe, Nicholas
Teacher, Language Arts - 6Th G
6th Grade Teams
 
Drakeford, April
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Eaker, Katherine
Teacher, Middle Grades Math
7th Grade Teams
 
Featherman, Dee
Teacher, Middle Grades Social
8th Grade Teams
 
Floyd, Bill
Teacher, Middle Grades Languag
8th Grade Teams
 
Geraci, Lisa
Teacher, Middle Grades Languag
7th Grade Teams
 
Gerlach, Dayna
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Harrison, Shelton
Teacher, Middle Grades Math
7th Grade Teams
 
Henschel, Jean
Teacher, Exceptional Children
6th Grade Teams, 7th Grade Teams
 
Herrick, Kerry
Teacher, Middle Grades Science
7th Grade Teams
 
Hoilett, Sharon
Teacher, Exceptional Children
 
Hubbert, Diane
Teacher, Middle Grades Languag
7th Grade Teams
 
Hummel, Kerry
Teacher, Middle Grades Languag
6th Grade Teams
 
Jacobsen, Paula
Teacher, Science - 6Th Grade O
6th Grade Teams
 
James-Williams, Vivian
Teacher, Middle Grades Languag
8th Grade Teams
 
Jones, Donna
Teacher, CTE Business Educatio
Elective Team
 
Kapsalis, Phyllis
Teacher, Middle Grades Languag
7th Grade Teams
 
Knox, Tyrone
Teacher, Physical Education
Elective Team
 
Konstanty, Jennifer
Teacher, Math - 6Th Grade Only
6th Grade Teams
 
Krenn, Madelinne
Teacher, Middle Grades Science
8th Grade Teams
 
Kurinyj, Lisa
Teacher, Social Studies - 6Th
6th Grade Teams
 
Lail, David
Teacher, 7-12 Band
Elective Team
 
Lee, Stephanie
Teacher, Middle Grades Social
7th Grade Teams
 
Leeper, Laquiana
Teacher, Middle Grades Languag
6th Grade Teams
 
Liachoff, Crystal
Teacher, 7-12 Choral Music
Elective Team
 
Maggio, Kim
Teacher, Middle Grades Languag
8th Grade Teams
 
Maione, Michele
Teacher, Exceptional Children
 
Majdanski, Ann
Teacher, CTE Business Educatio
Elective Team
 
McCrea, Thomas
Teacher, Middle Grades Languag
8th Grade Teams
 
Musacchio, Alexa
Teacher, Middle Grades Math
7th Grade Teams
 
Nasta, Heather
Teacher, Middle Grades Math
6th Grade Teams
 
Noboa, Dayanara
Teacher, Middle Grades Languag
7th Grade Teams
 
Orlovsky, Jessica
Teacher, Middle Grades Languag
7th Grade Teams
 
Price, Sara Beth
Teacher, Exceptional Children
6th Grade Teams
 
Repp, Christopher
Teacher, Middle Grades Social
8th Grade Teams
 
Riley, Carlton
Teacher, Middle Grades Math
7th Grade Teams
 
Salyers, Saraphine
Teacher, Language Arts - 6Th G
6th Grade Teams
 
Sanders, Rachel
Teacher, Middle Grades Math
6th Grade Teams
 
Satink, Daniel
Teacher, Math - 6Th Grade Only
6th Grade Teams
 
Schoch, Heather
Teacher, Physical Education
Elective Team
 
Setzer, Melanie
Teacher, Theater Arts
Elective Team
 
Shepherd, Alison
Teacher, Middle Grades Languag
6th Grade Teams
 
Staviski, Kerri
Teacher, 7-12 Art
Elective Team
 
Taylor, Cerylla
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Taylor, Miosha
Teacher, Middle Grades Science
8th Grade Teams
 
Teague, Alexandra
Teacher, Exceptional Children
 
Townsend, Syteria
Teacher, CTE Business Educatio
 
Tran, Lang
Teacher, Middle Grades Social
8th Grade Teams
 
Turner, Alexis
Teacher, Middle Grades Math
6th Grade Teams
 
Villier, Katlyn
Teacher, Middle Grades Science
7th Grade Teams
 
Voris, Megan
Teacher, Middle Grades Math
8th Grade Teams
 
Williams, Kimberly
Teacher, Physical Education
Elective Team
 
Young, Shannon
Teacher, Secondary Dance
Elective Team
Support Staff
 
Allen, Fred
Associate, Security
 
Bedell, Kathleen
Assistant, Exceptional Childre
 
Bidstrup, Lorene
Assistant, Exceptional Childre
 
Brown, Christina
Counselor, Middle School
8th Grade Counselor
 
Covington, Rhonda
Psychologist, School
 
Dewese, Callie
Counselor, Middle School
6th Grade Counselor
 
Faithfull, Courtney
Psychologist, School
 
Holmes, Kelly
Counselor, Middle School
7th Grade Counselor
 
Jackson, Carla
Coordinator, Site ASEP
 
Miller, Steven
Assistant, In-School Suspensio
 
Parker, Tracy
Facilitator, Middle School Aca
 
Reynolds, Blaine
Assistant, Exceptional Childre
 
Shinn, Maya
Assistant, Exceptional Childre
 
Thompson, Jenni
Facilitator, Math
 
Udechukwu, Jullia
Coordinator, Site ASEP
 
Wells, April
Media Coordinator
Media Center
Cafeteria Staff
 
Clark, Calandra
Cafeteria Worker, Part Time
 
Davis, Judith
Manager, Cafeteria II
 
Deluca, Mary G.
Assistant Manager, Cafeteria 7
 
Goggins, Belinda
Cafeteria Worker, Part Time
 
Samocraini, Svetlana
Cafeteria Worker, Part Time
 
Valderrama, Ana
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Barr, Cheryl A.
Custodian
 
Daka, Tefta
Custodian
 
Green, Sedara
Custodian
 
Miller, M Arlys
Custodian, Head II
 
Ramirez, Sonia
Custodian
 
Whetstone, Lucas
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety