CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


Click here to Report Bullying Anonymously
Lansdowne
Elementary
6400 Prett Court
Charlotte, NC 28270
Courier #: 438
P: 980-343-6733  |  F: 980-343-6747 
LC: Southeast
Bell Schedule: 9:15 AM - 4:15 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Crisp, Penni Beth
Principal, Elementary
 
Williams, Stephanie
Assistant Principal, Elementar
 
Barfield, Tonya
Secretary, Senior Administrati
 
Ciganek, Vicki
Secretary
Teachers
 
Austin, Katie
Teacher, K-6
 
Booth, Georgia
Teacher, Exceptional Children
 
Busse, Stefinie
Teacher, K-6
 
Caenepeel, Jennifer
Teacher, K-6
 
Clark, Meredith
Teacher, K-6
 
Cody, Ashana
Teacher, Exceptional Children
 
Cunningham, Racine
Teacher, K-6
 
Davis, Chelsea
Teacher, Spanish
Spanish Teacher
 
Davis, Marjorie
Teacher, K-6
 
Denny, Helen
Teacher, K-6
 
DeSalvo, Mitzi
Teacher, K-6
 
Dowdle, Todd
Teacher, K-6
 
Dussek, David
Teacher, K-6
 
Edwards, Cassie
Teacher, K-6
 
Forte, Stephanie
Teacher, K-6
 
Frankel, Kristin
Teacher, K-6
 
Gabel, Stephanie
Teacher, K-6
 
Greenway, Sara
Teacher, K-6
 
Grist, Lindsay P
Teacher, K-6
 
Hanson, Kristan
Teacher, Exceptional Children
EC Resource
 
James, Jennifer
Teacher, English Learner
ESL Teacher
 
Johnson, Cecily
Teacher, Exceptional Children
 
Linebarrier, Megan
Teacher, Exceptional Children
 
Luther, Michael
Teacher, AIG
Talent Development Teacher
 
McGlone, Madison
Teacher, K-6
 
Morway, David
Teacher, Elementary Art
 
Murray, Heather
Teacher, K-6
 
Neale, Andrew
Teacher, K-6
 
Pendleton, Beth
Teacher, K-6
 
Person, Shawnta
Teacher, K-6
 
Phelps, Rick
Teacher, K-6
 
Preece, Courtney
Teacher, K-6
 
Rossi, Elizabeth
Teacher, K-6
 
Saunders, Caren
Teacher, K-6
 
Stephany, Ronald
Teacher, Elementary Physical E
 
Stiff, Robin
Teacher, K-6
 
Willison, Melinda
Teacher, K-6
 
Withrow, Lana J.
Teacher, Elementary General Mu
Support Staff
 
Albert, Dana
Assistant, Teacher K-3
 
Alexander, Vincent
Technician, Behavior Support
 
Blacker, Robin
Facilitator, Elementary Litera
 
Burgess, Tasha
Assistant, Exceptional Childre
 
Debiase, Christopher
Psychologist, School
 
Finch-Priester, Ruby
Associate, ASEP
 
Flowers, Johnnie
Assistant, ASEP
 
Harris, Hayley
Counselor, Elementary
 
Hayes, Kathy
Assistant, Exceptional Childre
 
Hill, Chauntia
Assistant, Exceptional Childre
 
Jarnberg, Diana
Assistant, Lunch Room
 
Leath, Carolyn
Coordinator, Site ASEP
 
Mertz, Cindy
Assistant, Teacher K-3
 
Pauling, Wyvonnie
Assistant, Teacher K-3
 
Payne, Natalie
Assistant, Teacher K-3
 
Rabey, Alexandra
Assistant, Teacher K-3
 
Russell, Aimee
Media Coordinator
 
Shaul, Danielle
Assistant, Exceptional Childre
 
Thatch, Annie
Assistant, Teacher K-3
 
Topham, Carrie
Speech/Language Pathologist
 
Wallin, Lisa
Assistant, Exceptional Childre
Cafeteria Staff
 
Brewington, Margaret
Manager, Cafeteria I
 
Fantahun, Tersit
Cafeteria Worker, Part Time
 
Hagan, Sonya
Cafeteria Worker
 
Mersha, Wornesh
Cafeteria Worker, Part Time
 
Planter, Joyce
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Chisholm, Carol
Custodian
 
Huntley, Johnny
Custodian, Head I
 
Kandolo, Muanji
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety