CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


8330 Grier Road
Charlotte, NC 28215
Courier #: 432
P: 980-343-5671  |  F: 980-343-5394 
Principal: Theresa Townsend
LC: East Learning Community
Bell Schedule: 8:00 AM - 3:00 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Our Wonderful Faculty & Staff

Group photograph of the staff of Joseph W. Grier Academy. 

Administrative Staff
 
Townsend, Theresa
Principal, Elementary
 
Maleck, Mark
Assistant Principal, Elementar
 
Belfield, Annmarie
Secretary, Senior Administrati
 
Curry, Nikki
Secretary
 
Rinaldi, Nancy
Secretary
Teachers
 
Allen, Denishie
Teacher, K-6 Title I
Kindergarten Team
 
Allen, Jennifer
Teacher, Elementary Art
 
Baker, Latanya
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Bennett, Lara
Teacher, Elementary Math
 
Buffington, Siegrid
Teacher, Kindergarten Only
Kindergarten Team
 
Bundick, Brett
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Cambage, Sean
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Chapman, Beverly
Teacher, Elementary General Mu
 
Corders, Raven
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Crosby, Kelly
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Davis, Charon
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Dobrich, Dave
Teacher, Elementary Art
 
Dobson, Nilaja
Teacher, Elementary Language A
 
Drake, Latoya
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Dubiel, Chad
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Eplion, Sharon
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Flores, Francisco
Teacher, Bilingual / English a
 
Foster, Anita
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Gainey, Hannah
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Gaither, Kareema
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Gallman, Stacie
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Graham, Whitney
Teacher, Exceptional Children
 
Grant, Tiffanie
Teacher, Exceptional Children
 
Greene, Mia
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Greenham, Jennifer
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Hagee, Emilie
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Harrison, Teresa
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Henry, Cheri
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Heyliger, Monica
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Howard, Naima
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Jones, Tina
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Linnane, Chris
Teacher, Elementary Physical E
 
Lopez, Maria
Teacher, Bilingual / English a
 
Marsh, Cassandra
Teacher, Pre-K Title I
Pre-Kindergarten Team
 
Martin, Anthony
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Matthews, Bonita
Teacher, Exceptional Children
 
McLean, Gloria
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Minnifield, Keisha r.
Teacher, K-6 Title I
Second Grade Team
 
Moody, Kimberly
Teacher, Pre-K Title I
Pre-Kindergarten Team
 
Moser, Regina
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Nichols, Ervon
Teacher, Elementary General Mu
 
Parlier, Barbara
Teacher, Pre-K
Pre-Kindergarten Team
 
Picard Brown, Kelly
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Retort, Kristin
Teacher, AIG
 
Rose, Kathleen
Teacher, Elementary Reading
 
Ross, Melanie
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Stanley, Dawn
Teacher, K-6
Kindergarten Team
 
Tacy, Julie
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Tate, Kimberly
Teacher, K-6
Fourth Grade Team
 
Taylor, Jacqueline
Teacher, Elementary Reading
 
Thomas, Nischa
Teacher, K-6
Second Grade Team
 
Vickers, Wendy k.
Teacher, Elementary Science
Fifth Grade Team
 
Welfare, Marquis
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Weston, Cilenta
Teacher, K-6
First Grade Team
 
Wymer, Diane
Teacher, K-6
Third Grade Team
 
Yewcic, Alicia
Teacher, K-6
Fifth Grade Team
 
Young, Trace
Teacher, K-6
Third Grade Team
Support Staff
 
Albaari, Anita
Assistant, Teacher K-3
 
Barnette, Carolyn
Associate, ASEP
 
Bradley, Robert
Assistant, Exceptional Childre
 
Branch, Jeanette
Assistant, Exceptional Childre
 
Broderick, Udania a.
Assistant, Exceptional Childre
 
Brown, Diandrea
Assistant, Teacher K-3
 
Clements, Nancy l
Assistant, Exceptional Childre
 
Cline, Timothy
Assistant, Teacher K-3
 
Coley, Joshua
Assistant, Exceptional Childre
 
Colon, Clarissa
Assistant, Teacher K-3
 
Cowart, Sharon
Tutor, Title I
 
Dewalt, Crystal
Assistant, ASEP
 
Gough, Jacqueline
Associate, Technology
 
Griffith, Ashley
Speech/Language Pathologist
 
Hancock, Sandra
Coordinator, Site ASEP
 
Hathcock, Teresa
Assistant, Pre-K
 
Hemingway, Lashica
Counselor, Elementary
 
Henrie, Sylvia
Tutor, Title I
 
Horton, Lawanda
Assistant, Title I Pre-K
 
Jackson, Pamela
Tutor, Title I
 
Koransky, Megan
Media Specialist (School)
 
Lassiter, Terrence
Counselor, Elementary
 
Lee, Shannon
Assistant, Teacher K-3
 
Massey, Cecelia
Tutor, Title I
 
Moore, Angela
Assistant, Title I Pre-K
 
Norman, Ella
Assistant, Lunch Room
 
Potter, Keren
Assistant, Teacher K-3
 
Pugh, Cassandra
Assistant, Teacher K-3
 
Sings, Lynn
Facilitator, Elementary Litera
 
Stone, Catherine
Assistant, Teacher K-3
 
Weathers, Wanda
Assistant, ASEP
 
Welborn, Lauryn
Associate, ASEP
Cafeteria Staff
 
Berhane, Freweini
Cafeteria Worker, Part Time
 
Blackmon, Sophia
Cafeteria Worker, Part Time
 
Horton, Thomas
Manager, Senior Cafeteria I
 
McFadden, Dakota
Cafeteria Worker
 
Penn, Forestine
Cafeteria Worker, Part Time
 
Rodriguez, Laura
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Ametonou, Edorth
Custodian
 
Legette, Jerry
Custodian
 
Matys, James
Custodian, Head I
 
Mujinga, Marie
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety