CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments

Independence
High School
1967 Patriot Drive
Charlotte, NC 28227
Courier #: 426
P: 980-343-6900  |  F: 980-343-6907 
Principal: David L. Legrand
LC: East Learning Community
Bell Schedule: 7:15 AM - 2:15 PM
Grades: 9-12
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Legrand, David
Principal, Senior High
 
Hood, Stephanie
Assistant Principal, Senior Hi
 
Simmons, Quincy
Assistant Principal, Senior Hi
 
Stallsworth, Michael
Assistant Principal, Senior Hi
 
Shoup, Derek
Dean of Students
 
Kudeviz, Risa
Secretary, Senior Administrati
 
Barker, Debra
Secretary
 
Galbreath, Phyllis
Secretary
 
Howard, Vanessa
Secretary
 
Walle, Alison
Secretary
Teachers
 
Arbuthnot, Thomas
Teacher, Strings/Orchestra
 
Ashley, Elijah
Teacher, Physical Education
 
Babulski, Tamara
Teacher, Social Studies
 
Baldwin, Paula
Teacher, Theater Arts
 
Barnes, Jan
Teacher, Exceptional Children
 
Barr, Antoine
Teacher, Earth Science
 
Bartholomew, Patrick
Teacher, Social Studies
 
Bates, Clarence
Teacher, 9-12 English
 
Bell, Romain
Teacher, ROTC
 
Bliss, Melissa
Teacher, Chemistry
 
Bourne-Hayes, Cherylann
Teacher, 9-12 Science
 
Breeney, Kelly
Teacher, History
 
Brown, Carizma
Teacher, CTE Marketing
 
Bucka, Patrick
Teacher, Biology
 
Burlingame, Brenda
Teacher, Bilingual / English a
 
Busick, Michael
Teacher, Physical Education
 
Campbell, Brandi
Teacher, Exceptional Children
 
Campbell, Luvena
Teacher, CTE Family & Consumer
 
Church, Anna
Teacher, Chemistry
 
Clymer, Faye
Teacher, Biology
 
Conyers, Jameelah
Teacher, 9-12 Math
 
Cooke, Daniel
Teacher, CTE Business Educatio
 
Costantini, Genevieve
Teacher, History
 
Crawford, Aveon
Teacher, French
 
Creech, Melinda
Teacher, Biology
 
Davis, Philip
Teacher, 9-12 Math
 
Davis, Preston
Teacher, Exceptional Children
 
Dawson, David
Teacher, CTE Marketing
 
Denstaedt, Lisa
Teacher, 9-12 English
 
Dickerson, Jacqueline
Teacher, Exceptional Children
 
Dills, Richard
Teacher, Theater Arts
 
Dotson, Michele
Teacher, 9-12 English
 
Draffen, Dawn
Teacher, CTE Health Occupation
 
Edwards, Crystal
Teacher, 9-12 Math
 
Edwards, Stephanie
Teacher, 9-12 Math
 
Elliott, Leslie
Teacher, Social Studies
 
Evans, Dondra
Teacher, 9-12 Math
 
Farrior, William
Teacher, 9-12 Science
 
Faulk, Sherry
Teacher, CTE Family & Consumer
 
Ferguson, Linwood
Teacher, Physical Education
 
Flanagan, Erika
Teacher, History
 
Francis, Krista
Teacher, Biology
 
Fruster, Jamal
Teacher, Exceptional Children
 
Galvani, Lauren
Teacher, Physical Education
 
Gibson, Bradley
Teacher, ROTC
 
Gibson, Tyler
Teacher, Physical Education
 
Graham, Sharmane
Teacher, Spanish
 
Hall, China
Teacher, 7-12 Art
 
Hamrick, Noel
Teacher, Social Studies
 
Harris, Patrice
Teacher, Exceptional Children
 
Hawthorne, Amanda
Teacher, Physical Education
 
Hawthorne, Maria
Teacher, Bilingual / English a
 
Henderson, Shaderrickah
Teacher, CTE Business Educatio
 
Hernandez, Diana
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Hess, Abbie
Teacher, 7-12 Art
 
Hess, John
Teacher, CTE Agriculture/Horti
 
High, Garry
Teacher, CTE Technology Educat
 
Holcomb, Jordan
Teacher, Social Studies
 
Hope-Bellow, Mary
Teacher, CTE Marketing
 
Hoyle, Leah
Teacher, History
 
Hubrich, Amanda
Teacher, 9-12 Math
 
Hughes, Sarah
Teacher, 9-12 Science
 
Hunter, Cordelia
Teacher, 9-12 English
 
Hunter-McKoy, Tara
Teacher, CTE Business Educatio
 
Johnson, Todd
Teacher, CTE Drafting
 
Kelly, Matthew
Teacher, Spanish
 
Kinman, Jonathan
Teacher, Social Studies
 
Kranish, Kelli
Teacher, 9-12 Math
 
Lambert, Richard
Teacher, 9-12 English
 
Larry, Amanda
Teacher, Physical Education
 
Ledford, Patrick
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Liner, Angela
Teacher, 9-12 Math
 
Little, Tiffany
Teacher, 9-12 English
 
Lochocki, Frank
Teacher, ROTC
 
Lyall, Benjamin
Teacher, 9-12 English
 
Mahecha, Liliana
Teacher, Spanish
 
Marvin, Janice
Teacher, Social Studies
 
Masters, Deborah
Teacher, Bilingual / English a
 
Matrejek, Elizabeth
Teacher, 9-12 Math
 
Matthews, Marie
Teacher, 9-12 English
 
McDougald, Keonna
Teacher, Exceptional Children
 
McLean, Myron
Teacher, CTE Drafting
 
McNeill, Aaron
Teacher, Exceptional Children
 
McSwain, Lindsay
Teacher, CTE Marketing
 
Metropoulos, Barbara
Teacher, 9-12 English
 
Milroth, Kristen
Teacher, Exceptional Children
 
Mukerji, Kamala
Teacher, Bilingual / English a
 
Natoli, Michael
Teacher, Physical Education
 
Neale, Kristine
Teacher, French
 
Nivens, Brian
Teacher, CTE Business Educatio
 
Overcash, Kirby
Teacher, 9-12 Science
 
Owings, Susan
Teacher, 9-12 English
 
Pace, Robert
Teacher, 7-12 Band
 
Pasli, Deborah
Teacher, 9-12 English
 
Patterson, Rosena
Teacher, Exceptional Children
 
Pope, Shari
Teacher, 9-12 Math
 
Poythress, Trina
Teacher, Bilingual / English a
 
Rackowitz, Todd
Teacher, 9-12 Math
 
Ramirez, Carlos
Teacher, Social Studies
 
Renner, Kimberly
Teacher, CTE Business Educatio
 
Rittberger, Kelly
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Robinson, Sarah
Teacher, Language Arts - 9Th G
 
Rollins, Lorie
Teacher, 7-12 Art
 
Rutkowski, Liz
Teacher, 9-12 English
 
Rutkowski, Matthew
Teacher, 9-12 English
 
Sattler, Mallory
Teacher, 9-12 English
 
Shimko, Andrew
Teacher, 9-12 Science
 
Shinn, Renee
Teacher, 7-12 Art
 
Sims, Zelda
Teacher, 9-12 Math
 
Singleton, Victoria
Teacher, Math - 9Th Grade Only
 
Skinner, Samuel
Teacher, Exceptional Children
 
Smith, Mary
Teacher, 9-12 Math
 
Sparks, Susan
Teacher, 9-12 English
 
Sradkova-Strawn, Iliana
Teacher, Social Studies
 
Stine, Steven
Teacher, 9-12 Science
 
Strayer, Wesley
Teacher, Exceptional Children
 
Struve, Timothy
Teacher, Spanish
 
Sutton, Janice
Teacher, Social Studies
 
Sutton, Reginald
Teacher, CTE Family & Consumer
 
Swobodzinski, Julie
Teacher, Bilingual / English a
 
Tennant, Keiauda
Teacher, Biology
 
Thompson, Alicia
Teacher, 9-12 Science
 
Ward, Kristen
Teacher, CTE Technology Educat
 
Washington, Jesa
Teacher, 9-12 English
 
Wasserman, Greta
Teacher, Spanish
 
Weathers, Shannon
Teacher, 9-12 English
 
Weiker, Gary
Teacher, Social Studies
 
Weissert, Robert
Teacher, 9-12 Math
 
Welch, Rebecca
Teacher, 9-12 Math
 
Wellner, Cynthia
Teacher, Theater Arts
 
White, Melanie
Teacher, Spanish
 
Whitlark, Justin
Teacher, History
 
Whitsell, Victoria
Teacher, Exceptional Children
 
Williams, Emily
Teacher, Social Studies
 
Woods, Trini
Teacher, 9-12 Science
 
Yarborough, Lakoya
Teacher, History
 
Zajac, Lauren
Teacher, Social Studies
Support Staff
 
Bennett, Cora
Social Worker
 
Blanding, Theresa
Associate, Security
 
Breckenridge, Nicole
Assistant, Exceptional Childre
 
Burney, Elizabeth
Assistant, Exceptional Childre
 
Cleveland, Carrie
Counselor, Senior High
 
Davis, Cheryl
Counselor, Senior High
 
English, Alyssa
Coordinator, Career Technical
Academy of Engineering (AOE)
 
Felder, Mikell
Technician, Behavior Modificat
 
Ferriell, Stacey
Facilitator, High School Instr
 
Foster, Tommy
Assistant, Exceptional Childre
 
Jordan, Sonya
Assistant, Exceptional Childre
 
Kiker, Kevin
Associate, Security
 
Kranish, Joshua
Facilitator, Technology
 
LaDez, Melissa
Counselor, Senior High
 
Matson, Ashley m
Facilitator, High School Acade
 
McFadden, Justin
Assistant, Exceptional Childre
 
McSwain, Bridget
Registrar, High School
 
Rodriguez, Erika
Treasurer, High School
 
Schultz, Catherine
Counselor, Senior High
 
Schultz, Lauren
Media Specialist (School)
Media Center
 
Scott, David
Associate, Security
 
Shropshire, James
Assistant, Administrative Stud
 
Smith, Russell
Substitute Instructor, NonCert
 
Snider, Jennifer
Assistant, Exceptional Childre
 
Sturdivant, Arlivia
Assistant, Exceptional Childre
 
Van Horn, Brad
Assistant, Exceptional Childre
 
Washington, George
Assistant, Exceptional Childre
 
Willett, Katie
Facilitator, Academic Internat
Academy of International Studies (AIS)
 
Williams, Kenisha
Coordinator, Career Technical
 
Williamson, Brenda
Counselor, Senior High
 
Wright, Abby
Counselor, Senior High
 
Wright, Hope
Assistant, Exceptional Childre
 
Wright, Patrice
Coordinator, Career Technical
Cafeteria Staff
 
Baker, Supunnee
Cafeteria Worker, Part Time
 
Burnette, Lisa
Manager, Senior Cafeteria I
 
Cullingford, Janice
Assistant Manager, Cafeteria 7
 
Deberas, Carmen
Cafeteria Worker
 
Guaman, Maria
Cafeteria Worker, Part Time
 
Guan, Mandy
Cafeteria Worker
 
Hamlett, Deborah
Cafeteria Worker
 
Martinez, Susana
Cafeteria Worker, Part Time
 
Mubarak, Shahnaz
Cafeteria Worker, Part Time
 
Ngou, Cho
Cafeteria Worker, Part Time
 
Perez, Lorenza
Cafeteria Worker, Part Time
 
Tufa, Mestawet
Cafeteria Worker, Part Time
 
Yaemmongkol, Benjavan
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Brown, Sonja
Custodian
 
Denbello, Abayneh a
Custodian
 
Gaten, Donta
Custodian
 
Harrington, Antonio
Custodian
 
Ivey, Addie
Custodian
 
Lynah, Henrietta
Custodian
 
Martinez-Casun, Marina
Custodian
 
Mejia, Carmen
Custodian
 
Pace, Ricky
Custodian, Head III
 
Richmond, James
Custodian
 
Simpson, Curtis
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety