CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


First Ward
Creative Arts Academy
715 North Caldwell Street
Charlotte, NC 28202
Courier #: 368
P: 980-343-5485  |  F: 980-343-5587 
LC: East Learning Community
Bell Schedule: 9:15 AM - 4:15 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff 
Administrative Staff
 
Adams, Selestine
Principal, Elementary
 
Lawrence-Davis, Evetta
Assistant Principal, Elementar
 
Bell, Nancy
Secretary, Senior Administrati
 
Barden, Chikina
Secretary
Teachers
 
Aiken, Deborah
Teacher, K-3
 
Ansell, Melissa
Teacher, K-3
 
Boodie, Keisha
Teacher, 4-6
 
Bridgers, George
Teacher, K-3
 
Brown, Heather
Teacher, K-3
 
Carrigan, Keslie
Teacher, 4-6
 
Connolly, Jillian
Teacher, K-3
 
Current, Melissa
Teacher, Elementary Dance
 
Deffet, Christine
Teacher, K-3
 
Eller, Margaret
Teacher, AIG
 
Fleenor, Stefanie
Teacher, 4-6
 
Franklin, Jamie
Teacher, Kindergarten Only
 
Goodling, Katherine
Teacher, K-3
 
Griffin, Joseph
Teacher, 4-6
 
Hannah, Carol
Teacher, 4-6
 
Hoggard, Alison
Teacher, K-3
 
Holland, Susan
Teacher, K-3
 
Imhof, Pamela
Teacher, Elementary Art
 
Jones, Sharon
Teacher, K-3
 
Kirschner, Kiri
Teacher, K-3
 
Lane, Amanda
Teacher, Theater Arts
 
Lewis, Jordan
Teacher, K-3
 
Lichtenberg, Sarah
Teacher, EC General Curriculum
 
Lyons, Mary
Teacher, K-3
 
Maxey, Sylvester
Teacher, Elementary Physical E
 
Milazzo, Kaitlin
Teacher, Title I K-3
 
Pearce, Alla
Teacher, Bilingual / ESL
 
Roan, Sharlynne
Teacher, 4-6
 
Seitz, Barbara
Teacher, EC General Curriculum
 
Simmons, Erica
Teacher, 4-6
 
Stallmann, Courtney
Teacher, K-3
 
Tenley, Larissa
Teacher, 4-6
 
Tsigaris, Demi
Teacher, K-3
 
Twitty, Chasity
Teacher, K-3
 
Twitty, Jennifer
Teacher, K-3
 
Veazey, Kristen
Teacher, Elementary General Mu
 
White, Rachel
Teacher, 4-6
 
Williams, Ashley
Teacher, K-3
 
Wood, Debbie
Teacher, 4-6
Support Staff
 
Alford, Dianne
Assistant, Teacher K-3
 
Chapman, Lavonda r
Assistant, Before School Enric
 
Cooper, Kamil c.
Assistant, Title I
 
Crank, Linda
Associate, ASEP
 
Epps, Caraman
Assistant, Lunch Room
 
Gray-Young, Angela
Assistant, Teacher K-3
 
Hannah, Sherry
Facilitator, Elem Literacy
 
Herr, Niki
Assistant, Teacher K-3
 
Horne, Cylathia
Assistant, Lunch Room
 
Johnson, Carolyn
Psychologist, Staff
 
Landis, Jacqueline
Assistant, Teacher K-3
 
Lee, Sharronda
Coordinator, ASEP Site
 
Mason, Jennifer
Associate, BSEP Teaching
 
Moore, Courtney
Assistant, Before School Enric
 
Myers, Judith
Media Specialist (School)
 
Redfearn, Sharon
Assistant, Teacher K-3
 
Rogers, Maurice
Tutor, Title I
 
Roulette, Jeannine
Counselor, Elementary
 
Simms, Nicole
Assistant, ASEP
 
Walton, Jayne
Speech/Language Pathologist
 
Williams, Shauntie
Tutor, Title I
Cafeteria Staff
 
Grier, Saundra
Cafeteria Worker
 
Howard, Bertha
Cafeteria Worker
 
Jamison, Katie
Manager, Cafeteria I
 
Roundtree, Delcheressa
Cafeteria Worker
 
Sealy, Cynthia
Cafeteria Worker
Custodial Staff
 
Clark, Linda
Custodian
 
Cole, Tony
Custodian
 
Hopkins, Glenmore
Custodian
 
Mayfield, Joseph
Custodian, Head I
 
Stinson, Kimberly m
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety