CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


635 South Street
Davidson, NC 28036
Courier #: 357
P: 980-343-3900  |  F: 980-343-3909 
Principal: Mr. Dana Jarrett
LC: North Learning Community
Bell Schedule: 8:30 AM - 3:30 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff

​​​​

Administrative Staff
 
Jarrett, Dana
Principal, Elementary
 
Nelson, Erica
Assistant Principal, Elementar
 
Parham, Lisa
Secretary, Senior Administrati
 
Castongia, Gayle
Secretary
Teachers
 
Baetzhold, Janine
Teacher, K-6
 
Barsoum, Deborah
Teacher, K-6
 
Beard, Jennifer
Teacher, AIG
Talent Development
 
Brock, Tina
Teacher, K-6
 
Brooks, Gwen
Teacher, K-6
 
Brooks, Theresa
Teacher, K-6
 
Buckner, Leah
Teacher, K-6
 
Coscia, Robert
Teacher, K-6
 
Dalton, Lyndsay
Teacher, K-6
 
Dibble, Emily
Teacher, K-6
 
Ellis, Raven
Teacher, K-6
 
Gray, Troy
Teacher, K-6
 
Hammer, Gabrielle
Teacher, K-6
 
Hannum, Lindsay
Teacher, K-6
 
Harrigan, Cindy
Teacher, K-6
 
Hassen, Rhonda
Teacher, Bilingual / English a
 
Hays, Karyn
Teacher, K-6
 
Heenan, Brian
Teacher, K-6
 
Hershey-Mason, Margaret
Teacher, K-6
 
Higgins, Dana
Teacher, K-6
 
Ish, Heather
Teacher, Exceptional Children
 
Kilday, Lori
Teacher, K-6
 
Mathon, Asa
Teacher, K-6
 
Mayes, Denise
Teacher, Elementary General Mu
 
McLennon, Robin
Teacher, K-6
 
Muellenbach, Christopher
Teacher, K-6
 
Mueller, Rikki
Teacher, K-6
 
Newsome, Laura
Teacher, K-6
 
Norris, Christine
Teacher, Exceptional Children
 
Rabb, Walter
Teacher, Elementary Physical E
 
Smith, Jennifer
Teacher, K-6
 
Tew, Mary
Teacher, Elementary Art
 
Underhill, Liza
Teacher, K-6
 
Underhill, Thomas
Teacher, K-6
 
Verlin, Kyle
Teacher, K-6
 
Walke, Rebecca
Teacher, K-6
 
Walker, Anita
Teacher, K-6
 
Young, Elizabeth
Teacher, K-6
 
Young, Jessica
Teacher, K-6
Support Staff
 
Albert, Sandy
Assistant, ASEP
 
Bower, Katherine
Facilitator, Elementary Litera
 
Bumgardner, Mark
Coordinator, Site ASEP
 
Carroll, Sheri
Assistant, Exceptional Childre
 
Chiasera, Dawn
Assistant, Teacher K-3
 
Coram, Bill coram
Psychologist, School
 
Dunbar, Norma
Media Specialist (School)
 
Giebeler, Judi
Assistant, Teacher K-3
 
Ham, James
Associate, ASEP
 
Harris, Diane
Assistant, Lunch Room
 
Herbert Rigdon, Lilieth a.
Associate, ASEP
 
Holleman, Wisty
Assistant, Teacher K-3
 
Jones, Sonia
Assistant, Teacher K-3
 
Kay, Lynn
Assistant, Teacher K-3
 
Michalak, Amanda
Assistant, Lunch Room
 
Noble, Kate
Assistant, Teacher K-3
 
Noe, Deborah
Assistant, Teacher K-3
 
Rosas, Myrna
Assistant, Teacher K-3
 
Sheetz, Judith
Assistant, Teacher K-3
 
Smith, Gerry
Counselor, Elementary
 
Suggs, Amy
Speech/Language Pathologist
Cafeteria Staff
 
Copp, Mary
Assistant Manager, Cafeteria 6
 
Gargonnu, Sekou
Manager, Cafeteria I
Custodial Staff
 
Gaither, Charles
Custodian, Head I
 
Johnson, Jonathan
Custodian
 
Laughlin, Ernest
Custodian
 
McCoy, Rosaland
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety