CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments

David W. Butler
High School
1810 Matthews-Mint Hill Road
Matthews, NC 28105
Courier #: 361
P: 980-343-6300  |  F: 980-343-6315 
Principal: John LeGrand
LC: East Learning Community
Bell Schedule: 7:15 AM - 2:15 PM
Grades: 9-12
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
LeGrand, John
Principal, Senior High
 
Jenkins, Natassha
Fellow, Secondary Principal
 
Corlew, Tyrone
Assistant Principal, Senior Hi
 
Gamble, Nakia
Assistant Principal, Senior Hi
 
Pankey, Lashaunda
Assistant Principal, Senior Hi
 
Stoughton, Terry
Dean of Students
 
Flaherty, Dorothy
Secretary, Senior Administrati
 
Belcak, Luba
Secretary
 
Fesler, Barbara
Secretary
 
Wallace, Connie
Secretary
Teachers
 
Andrews, Eugene
Teacher, 7-12 Art
 
Bailey-Garvin, Keisha
Teacher, 9-12 Math
 
Barkley, Howard
Teacher, Physical Education
 
Bell, Norvita
Teacher, 9-12 English
 
Blair, Kimberly
Teacher, 7-12 Art
 
Blake, Tressa
Teacher, CTE Business Educatio
 
Bolick, Heather
Teacher, 9-12 Science
 
Boone, James
Teacher, Social Studies
 
Bowar, Gwenith
Teacher, Exceptional Children
 
Bowser, Melanie
Teacher, Exceptional Children
 
Buck, Alan
Teacher, Biology
 
Bui, Diana
Teacher, Biology
 
Burgamy, B.
Teacher, CTE Technology Educat
 
Burnett, Courtney
Teacher, 9-12 English
 
Byrd, Erin
Teacher, 9-12 Science
 
Callahan, Stacey
Teacher, 9-12 Math
 
Campbell, Candice
Teacher, History
 
Carpenter, Antowanna
Teacher, CTE Business Educatio
 
Champion, Alecia
Teacher, Exceptional Children
 
Clewell, Jeff
Teacher, Earth Science
 
Cloer, Kevin
Teacher, Social Studies
 
Cooper, Meghan
Teacher, CTE Family & Consumer
 
Cottom, Brian
Teacher, Physical Education
 
Danz, Lidia
Teacher, Bilingual / English a
 
Daugherty, Lori
Teacher, 9-12 Science
 
Davis, Sarah
Teacher, Exceptional Children
 
Day, Richard
Teacher, ROTC
 
Deeg, Deborah
Teacher, Physical Education
 
Deese, Natasha
Teacher, CTE Business Educatio
 
DeVaughn, Donnie
Teacher, ROTC
 
Donahue, Wendy
Teacher, Biology
 
Dowell, Matthew
Teacher, 7-12 Band
 
Duque-Estrada, Diana
Teacher, Spanish
 
Farrell, Mary
Teacher, Physical Education
 
Fernandez, Scott
Teacher, Social Studies
 
Gahry, Michael
Teacher, 9-12 English
 
Grantham, Hannah
Teacher, 7-12 Art
 
Graves, Lorna
Teacher, 7-12 Choral Music
 
Hales, Brian
Teacher, Health
 
Hardin, Catherine
Coordinating Teacher, Exceptio
 
Harrison, Annette
Teacher, 9-12 Math
 
Hartman, Graham
Teacher, 9-12 Math
 
Hedrick, Mona
Teacher, Chemistry
 
Heisler, Sheree
Teacher, 9-12 Math
 
Herring, Anne
Teacher, 9-12 English
 
Hilborn, Scott
Teacher, 9-12 Math
 
Hopkins, Jay
Teacher, Exceptional Children
 
Humphrey, Marie
Teacher, 9-12 Math
 
July, Vanetta
Teacher, 9-12 English
 
Keaton, Courtney
Teacher, History
 
Keziah, Laura
Teacher, 9-12 English
 
King, Patrick
Teacher, 9-12 English
 
Kirby, Donald
Teacher, Physical Education
 
Knechtel, Danielle
Teacher, Social Studies
 
Lloyd, Cynthia
Teacher, Social Studies
 
Lloyd, Stephen
Teacher, Social Studies
 
Long, Ana
Teacher, Spanish
 
Lowery, Myron
Teacher, Physical Education
 
Loxton, Elizabeth
Teacher, 9-12 English
 
Lunsford, Jennifer
Teacher, 9-12 Math
 
Mager, Barbara
Teacher, Theater Arts
 
Majchrowicz, Douglas
Teacher, 9-12 English
 
Mann, Stephanie
Teacher, Bilingual / English a
 
Mayer, Karen
Teacher, 9-12 English
 
Mayfield, Paul
Teacher, 9-12 Math
 
Mea, Adou
Teacher, French
 
Mobley, Sarah
Teacher, CTE Business Educatio
 
Moore, Amy
Teacher, Chemistry
 
Moser, Scott
Teacher, Biology
 
Mosley, Elizabeth
Teacher, Social Studies
 
Moss, Jeffrey
Teacher, 9-12 Math
 
Mudd, Sharon
Teacher, Biology
 
Nealen, Steven
Teacher, 9-12 English
 
Newman, Brittany
Teacher, Spanish
 
Olin, Morgan
Teacher, 9-12 Math
 
Ortiz, Claudio
Teacher, Exceptional Children
 
Pappas, Kathryn
Teacher, CTE Health Occupation
 
Pearce, Susan
Teacher, 9-12 Science
 
Peck, Deanna
Teacher, CTE Business Educatio
 
Plaza, Esperanza
Teacher, Spanish
 
Potter, Wendy
Teacher, CTE Family & Consumer
 
Pridgeon, Renwick
Teacher, CTE Marketing
 
Prince, Laura
Teacher, 9-12 Math
 
Princiotta, Tracey
Teacher, 9-12 English
 
Puckett, Mark
Teacher, Social Studies
 
Quinn, Pamela
Teacher, 9-12 Math
 
Riley, Phillip
Teacher, Social Studies
 
Robinson, Sheri
Teacher, Exceptional Children
 
Sambrotto, Richard
Teacher, Social Studies
 
Satterfield, Christopher
Teacher, Exceptional Children
 
Shelley, Kelley
Teacher, 7-12 Art
 
Sherrill, Kimberly
Teacher, Health
 
Siebert, Ott
Teacher, ROTC
 
Slattery, Bryan
Teacher, 9-12 English
 
Smith, Marcia
Teacher, 9-12 English
 
Smyers, Wanda
Teacher, CTE Marketing
 
Soto-Weisman, Minerva
Teacher, Spanish
 
Stallworth, Sherron
Teacher, CTE Health Occupation
 
Stark, Tamryn
Teacher, 9-12 Science
 
Sutton, Mark
Teacher, CTE Business Educatio
 
Tannenbaum, Lana
Teacher, Exceptional Children
 
Tarkka, Michael
Teacher, CTE Business Educatio
 
Teal, Mary
Teacher, 9-12 Math
 
Teasley, Anyssa
Teacher, 9-12 Math
 
Thomas, Debbie
Teacher, CTE FAMCS&CulArt
 
To, Oai
Teacher, CTE Technology Educat
 
Tomlinson, Jenna
Teacher, Social Studies
 
Turkdamar, Barbara
Teacher, Exceptional Children
 
Varghese, Rachel
Teacher, Social Studies
 
Varghese, Roshan
Teacher, Social Studies
 
Von Thron, Amanda
Teacher, 9-12 Math
 
Warner, Samuel
Teacher, Latin
 
Watkins, Jamie
Teacher, 9-12 English
 
Wessler, Kurt
Teacher, Social Studies
 
Whitley, Georgia
Teacher, 9-12 Math
 
Williams, Lisa
Teacher, Exceptional Children
 
Yarbrough, Blake
Teacher, History
 
Ziegler, Christina
Teacher, Spanish
Support Staff
 
Aponte, Robert
Assistant, Exceptional Childre
 
Benvenuti, Diana
Assistant, Exceptional Childre
 
Boeche, Michaela
Coordinator, Career Technical
 
Brooks, Les
Counselor, Senior High
 
Broome, Kathy
Assistant, Exceptional Childre
 
Bucci, Anne
Media Specialist (School)
 
Connor, Eric
Assistant, Exceptional Childre
 
Eberhardt, Barry
Associate, Security
 
Ellis, Linda
Counselor, Senior High
 
Fay, Lisa
Assistant, Exceptional Childre
 
Ferron, Stephanie
Facilitator, Technology
 
Fosdick, Vickie
Facilitator, High School Instr
 
Henderson, Cortney
Counselor, Senior High
 
Heston, Mary
Coordinator, Career Technical
 
Inman, Sam
Assistant, Exceptional Childre
 
Johnson, Lawrence
Assistant, Administrative Stud
 
Lee, Laurietta
Coordinator, Career Technical
 
Mennitt, Ellen
Counselor, Senior High
 
Morris, Anita
Transliterator, Cued Speech II
 
Ortega, Valentina
Counselor, Senior High
 
Sanders, Mark
Associate, Security
 
Stein, Sherri
Treasurer, High School
 
Walker, Maria
Assistant, Exceptional Childre
 
Wheeler, Gretchen
Registrar, High School
 
Wright, Meagan
Assistant, Exceptional Childre
Cafeteria Staff
 
Brown, Bonnie
Manager, Senior Cafeteria I
 
Cippoletti, Sharon
Cafeteria Worker
 
Guerrero, Blanca
Cafeteria Worker, Part Time
 
King, Pamela
Cafeteria Worker
 
Koval, Nataliya
Cafeteria Worker, Part Time
 
Kuchugurnaya, Larisa
Cafeteria Worker, Part Time
 
Nunez, Cecilia
Cafeteria Worker, Part Time
 
Quintana, Ana
Cafeteria Worker, Part Time
 
Ramirez, Ana
Cafeteria Worker, Part Time
 
Romero, Kisha
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Bradford, Maurice
Custodian, Head III
 
Branch, Patricia
Custodian
 
Encarnacion, John
Custodian
 
Irvin, Eric
Custodian
 
Jones, Bruce
Custodian
 
Maples, Misty
Custodian
 
McIntyre, Carol a.
Custodian
 
Mendiola, Agustina
Custodian
 
Wilson, Bertha b.
Custodian

Other Staff

Archer, Michelle
School Resource Officer
Butler Crime Stoppers Wiki

Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety