CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


Click here to Report Bullying Anonymously

12202 Hambright Road
Huntersville, NC 28078
Courier #: 442
P: 980-343-5770  |  F: 980-343-5766 
Principal: Felisa Simpson
LC: Northeast
Bell Schedule: 8:00 AM - 3:00 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Simpson, Felisa
Principal, Elementary
 
Conn, Heather
Assistant Principal, Elementar
 
Gust, Stephanie
Assistant Principal, Elementar
 
Havas, Valerie
Secretary, Senior Administrati
 
Burton, Joanne
Secretary
 
Haniff, Frauke
Secretary
 
Hankins, Jennifer
Secretary
Teachers
 
Auten, Rachel
Teacher, K-6
 
Bailey, Karen
Teacher, Bilingual / English a
ESL
 
Baker, Kelly
Teacher, K-6
 
Baltensperger, Andrew
Teacher, Elementary Physical E
 
Bourke, Jackie
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Bowman, Charity
Teacher, Exceptional Children
 
Breckenridge, Nicole
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Brown, Claudine
Teacher, K-6
 
Cebul, Christie
Teacher, K-6
Third Grade
 
Charles, Jennise
Teacher, K-6
 
Childers, Marlyn
Teacher, K-6
 
Childress, Angela
Teacher, Spanish
 
Cole, Victoria
Teacher, K-6
 
Cooke, Pamela
Teacher, K-6
First Grade
 
Cross, Susan
Teacher, K-6
Third Grade
 
Daughtry, Jennifer
Teacher, K-6
Second Grade
 
Davis, Elaine
Teacher, K-6
 
Dixon, Robin
Teacher, K-6
Kindergarten
 
Drayton, Johnson
Teacher, Exceptional Children
 
Dyas, Jamie
Teacher, K-6
 
Ellenburg, Heather
Teacher, Kindergarten Only
Kindergarten
 
Ellis, Jessica
Teacher, K-6
Kindergarten
 
Estridge, Kayleigh
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Gabitto, Patricia
Teacher, K-6
 
Garnett, Teresa
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Goins, Elizabeth
Teacher, Exceptional Children
Exceptional Children
 
Gregory, Megan
Teacher, K-6
Third Grade
 
Hancock, Stacy
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Hartman, Mary beth
Teacher, Pre-K
Pre-K
 
Helms, Kimberly
Teacher, Elementary Art
Special Areas
 
Hoover, Alicia
Teacher, K-6
 
Horohoe, Sarah
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Houde, Kathryn
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Jennings, Stephanie
Teacher, Exceptional Children
Exceptional Children
 
Jones, Nyoki
Teacher, K-6
 
Killman, Alysen
Teacher, K-6
 
Leer, Juliann
Teacher, K-6
Third Grade
 
Leisey, Rebecca
Teacher, K-6
 
Linhart, Suzanne
Teacher, Exceptional Children
Exceptional Children
 
Lynch, Stephanie
Teacher, K-6
First Grade
 
Mayfield, Christina
Teacher, Exceptional Children
 
Moody, Alison
Teacher, K-6
 
Nichols, Amanda
Teacher, K-6
First Grade
 
Nichols, William
Teacher, Elementary General Mu
 
Olmedo, Jennifer
Teacher, K-6
 
Palos, Dana
Teacher, K-6
Kindergarten
 
Perry, Christina
Teacher, K-6
Kindergarten
 
Perry, Zachary
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Phelps, Vonda
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Reed, Cheryl
Teacher, K-6
 
Reid, Scott
Teacher, K-6
Fifth Grade
 
Revak, Michelle
Teacher, Elementary Science
Special Areas
 
Robertson, Elena
Teacher, K-6
 
Robinson, Tamara
Teacher, K-6
 
Rollins, Alanna
Teacher, K-6
 
Ryan, Craig
Teacher, Elementary Physical E
 
Shetler, Amy
Teacher, AIG
Special Areas
 
Smith, Ann
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Still, Kristen
Teacher, K-6
 
Swicegood, Tracie
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Thao, Youa
Teacher, Bilingual / English a
 
Vogel, Elaine
Teacher, K-6
Fourth Grade
 
Warren, Pamela
Teacher, K-6
 
Willis, Diatricia
Teacher, Pre-K
Pre-K
 
Wilson, Shayna
Teacher, Exceptional Children
 
Young-Burleson, Karen
Teacher, K-6
Support Staff
 
Agnello, Jessica
Counselor, Elementary
 
Allen, Deborah
Assistant, Exceptional Childre
 
Bell, Jacqueline
Assistant, Teacher K-3
 
Brown, Gloria
Associate, ASEP
 
Burris, Kimberly j
Assistant, Teacher K-3
 
Callis, Elaine
Assistant, Teacher K-3
 
Carstens, Mariellen
Assistant, Exceptional Childre
 
Davis, Jamine
Assistant, Exceptional Childre
 
Duchnowski, Rebekah
Speech/Language Pathologist
 
Dyson, Autumn
Assistant, ASEP
 
Friday, Wendy
Associate, ASEP
 
Gates, Monique
Facilitator, Elementary Litera
 
Glenn, Wendy
Coordinator, Site ASEP
 
Granderson, Audrey
Assistant, Pre-K
 
Henry, Beth
Assistant, Teacher K-3
 
Himes, Sue
Assistant, Teacher K-3
 
Inabinet, Susan
Media Coordinator
Special Areas
 
James, Carolyn m.
Assistant, Pre-K
 
Lacey, Kathy
Associate, ASEP
 
Lambert, Clarissa
Speech/Language Pathologist
 
Ledbetter, Derreka
Assistant, Teacher K-3
 
Millett, Brenda
Assistant, Teacher K-3
 
Mitchem, Pamela
Assistant, Exceptional Childre
 
Quiroz, Luz
Assistant, Teacher K-3
 
Revak, Ryan
Coordinator, Magnet Schools
Administration
 
Robinson, Savonna
Assistant, Exceptional Childre
 
Schumacher, Kimberly
Assistant, Teacher K-3
 
Sivick, Stacy l.
Assistant, Teacher K-3
 
Tatman, Kelly
Counselor, Elementary
 
Thompson, Tameka
Assistant, Exceptional Childre
 
Thornburg, Susan
Facilitator, Elementary Litera
 
Torres, Jessica
Assistant, Lunch Room
 
Warren, Denira
Assistant, Exceptional Childre
 
Wearsch, Susan
Assistant, Teacher K-3
Special Areas
 
Weissenbach, Alicia
Assistant, Teacher K-3
 
Whitecavage, Patricia
Assistant, Exceptional Childre
 
Williams, Lory
Assistant, Lunch Room
 
Woodley, Virginia
Associate, ASEP
Cafeteria Staff
 
Beal, Judy
Cafeteria Worker, Part Time
 
Hawkins, Lisa
Cafeteria Worker, Part Time
 
Irizarry, Mayline
Cafeteria Worker, Part Time
 
Muckenthaler, Cathleen
Cafeteria Worker
 
O'Brien, Greet
Manager, Cafeteria II
 
Reyes, Mayelin
Cafeteria Worker, Part Time
 
Thompson, Erica
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Collado, Hilda
Custodian, Head I
 
Howie, Andre
Custodian
 
Jones, Anthony
Custodian
 
Suarez, Sandra
Custodian
 
Uceda, Elizabeth
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety