CMS Home Parents Get Involved Schools Careers Board of Education Departments


Click here to Report Bullying Anonymously

7800 Riding Trail Road
Charlotte, NC 28212
Courier #: 300
P: 980-343-6414  |  F: 980-343-6503 
Principal: Philip Steffes
LC: Beacon Learning Community
Bell Schedule: 8:00 AM - 3:00 PM
Grades: K-5
Email School
Show School Information
Faculty & Staff
Administrative Staff
 
Steffes, Philip
Principal, Elementary
 
Campbell, Ashlee
Assistant Principal, Elementar
 
Neely, Teri
Assistant Principal, Elementar
 
Thompson, Dwight
Assistant Principal, Elementar
 
Espinoza, Darlene
Dean of Students
 
Bostic, Elizabeth
Secretary, Senior Administrati
 
Burke, Susan
Secretary
 
Bush, Mercedes
Secretary
 
Quintero, Kimberly
Secretary
Teachers
 
Allen, William
Teacher, K-6
 
Alvarez, Kelsey
Teacher, K-6
 
Ambrose, Claire
Teacher, Elementary Art
 
Becker, Renee
Teacher, K-6
 
Beltakis, Shannon
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Boyer, Cynthia
Teacher, K-6
 
Breeyear, Nancy
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Brewer, Paul
Teacher, K-6
 
Brizz, Joseph
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Broadley, Hannah
Teacher, K-6
 
Calebro, Elena
Teacher, Elementary Art
 
Chamberlin, Sarah
Teacher, K-6
 
Ciccarello, Adrienne
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Cifuentes, Mauricio
Teacher, K-6
 
Creighton, Emily
Teacher, Bilingual / English a
 
Cruse, Christine
Teacher, K-6
 
Cummings, Danielle
Teacher, K-6
 
Delimata, Selena
Teacher, K-6
 
Dixon, Dorcas
Teacher, Exceptional Children
 
Donato, Lisa marie
Teacher, Elementary General Mu
 
Donnelly, Latoya
Teacher, K-6
 
Duyck, Sarah
Teacher, K-6
 
Fuller, Jessica
Teacher, K-6
 
Fuller, Shannon
Teacher, K-6
 
Gentry, Ashlei
Teacher, K-6
 
Greenwood, Leslie
Teacher, K-6
 
Gregory, Danielle
Teacher, Bilingual / English a
 
Hall, Junie
Teacher, K-6
 
Hamilton, Catherine
Teacher, K-6
 
Harkey, Jill
Teacher, Bilingual / English a
 
Harper, Imani
Teacher, Exceptional Children
 
Harvell, Carly
Teacher, Exceptional Children
 
Hendrix, Jenna
Teacher, Exceptional Children
 
Hersch, Sarah
Teacher, K-6
 
Horn, Danielle
Teacher, Bilingual / English a
 
James, Abigail
Teacher, K-6
 
Johnson, Linda
Teacher, K-6
 
Judy, Megan
Teacher, K-6
 
Kirschner, Melanie
Teacher, K-6
 
LaFica, Jessica
Teacher, K-6
 
Lewin, Sophie
Teacher, K-6
 
Locke, Charlotte
Teacher, K-6
 
Margeson, Marty
Teacher, Elementary Physical E
 
McCauley-Wiesecke, Ethel lynne
Teacher, Bilingual / English a
 
McDougald, Stephanie
Teacher, K-6
 
McMichael, Imani
Teacher, K-6
 
Mercurio, Gail
Teacher, K-6
 
Michael, John
Teacher, K-6
 
Morris, Kinley
Teacher, K-6
 
Murry, Claire
Teacher, K-6
 
Parke, Cally
Teacher, Bilingual / English a
 
Parker, Cheyenne
Teacher, K-6
 
Pearson, Amy
Teacher, K-6
 
Picado, Margeline
Teacher, K-6
 
Pinello, Vanessa
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Pope, Natalie
Teacher, K-6
 
Powers, Stacey
Teacher, K-6
 
Prechtl, Jillian
Teacher, Exceptional Children
 
Presswood, Anthony
Teacher, Elementary General Mu
 
Richardson, Shaketa
Teacher, Kindergarten Only
 
Roesly, Jennifer
Teacher, K-6
 
Shick, Danielle
Teacher, K-6
 
Shiver, Stephanie
Teacher, K-6
 
Smalls, Lameka
Teacher, K-6
 
Stewart, Taylor
Teacher, K-6
 
Terwilliger, Jeff
Teacher, Elementary Physical E
 
Tyus, Antonia
Teacher, Kindergarten Only
 
Unkel, Kathleen
Teacher, K-6
 
Unumb, Susan
Teacher, K-6
 
Wauters, Aimee
Teacher, K-6
 
Weber, Brittany
Teacher, K-6
 
Wiggins, Sheree
Teacher, K-6
 
Williams, Javonne
Teacher, Reach Multi Classroom
 
Williams, Monique
Teacher, K-6
Support Staff
 
Beards, Karen
Speech/Language Pathologist
 
Burden, Jacqueline
Assistant, Exceptional Childre
 
Cash, Shayna
Assistant, Exceptional Childre
 
Cowling, Kathy
Assistant, Teacher K-3
 
Dettrey, Karrie
Interpreter, Sign Language
 
Fertil, Cavin
Speech/Language Pathologist
 
Flanders, Laura
Psychologist, School
 
Flowers, Shaquetta
Assistant, Exceptional Childre
 
Huntley, Yvonne
Assistant, Exceptional Childre
 
Jackson, Tina
Assistant, Teacher K-3
 
Jacobs-Guidry, Ursula anres
Media Coordinator
 
Johnson, Neomia
Assistant, Lunch Room
 
Jones, Candice j
Coordinator, Site ASEP
 
Joslin, Mark
Social Worker, School
 
Kim, Su
Assistant, Teacher K-3
 
Lewis, Saundra
Technician, Behavior Modificat
 
Long, Patricia
Assistant, Teacher K-3
 
Mills, Kimberly
Assistant, Teacher K-3
 
Moffatt, Tiyanda
Assistant, Exceptional Childre
 
Pinson, Rebecca
Assistant, Teacher K-3
 
Richardson, Nicole
Assistant, Media
 
Ruscito, Millie
Tutor, 9 Months
 
Staul, Heidi
Assistant, Teacher K-3
 
Strilka, Lidia
Assistant, Exceptional Childre
 
Telfair, Alisha
Assistant, Exceptional Childre
 
Toler, Nancy
Tutor, Title I
 
Tucker, Rina
Counselor, Elementary
 
Washington, Toni
Associate, ASEP
 
Whitehead, Vanessa
Assistant, Teacher K-3
Cafeteria Staff
 
Freeman, Minnie
Cafeteria Worker, Part Time
 
Howard, Germaine
Cafeteria Worker, Part Time
 
Merritt, Donna
Cafeteria Worker, Part Time
 
Miller, Regina
Cafeteria Worker, Part Time
 
Moore, Lucy
Cafeteria Worker, Part Time
 
Nesmith, Kodesha
Cafeteria Worker, Part Time
 
Ngo, Yin
Cafeteria Worker, Part Time
 
Orellana, Rosa
Cafeteria Worker
 
Rickett, Jarmes
Cafeteria Worker, Part Time
 
Romero, Maria
Cafeteria Worker, Part Time
 
Smith, Amelia
Cafeteria Worker, Part Time
 
Steele, Alexandra
Manager, Senior Cafeteria I
 
Stradford, Lisa
Cafeteria Worker
 
Washington, America
Cafeteria Worker, Part Time
Custodial Staff
 
Campbell, Jeanette
Custodian
 
Kelly, Dorothy
Custodian, Head I
 
Moore, Rodney d
Custodian
 
Romero, Dora
Custodian
Board of Education Superintendent Calendars/Schedules School Safety